15 октомври 2019

Белодробно заболяване, свързано с употребата на електронни цигари ATS Health Alert-Vaping-associated Pulmonary Illness (VAPI).

Използване на електронни цигари, наричани още vaping, може да бъде опасно.
Рисковете са големи, независимо от това коя вайпинг система или коя вайпинг течност, се използва. Има много различни никотинови разтвори с различни концентрации, добавени химикали и вкусове към тях, но нито една течност не е доказана като безопастна.
Напоследък се забелязва зачестяване на здравословните проблеми, свързани с вайпинг употребата. Тези проблемите се наричат „Vaping Associated Pulmonary Illness (VAPI) ”или Vape Lung. Всъщност от септември
2019 г. шест души са умрели, с най-голяма вероятност от VAPI, докато други са били в тежко състояние и се е наложило лечение в интензивното отделение.  Все пак точния механизъм на уреждане не е известен и се продължава активно, неговото установяване.

Американското торакално общество напомня на хората използващи електорнни цигари, ако усетят някой от следвашите симптоми да се обърнат към лекувашия ги лекар.
Симптоми на белодробно заболяване, свързано с Вайнпинг:
■ Задух
■ Треска
■ Кашлица
■ Повръщане
■ Диария
■ Главоболие
■ Замайване
■ Болки в гърдите
Превод: Габриела Илиянова

 

Източник