Българското дружество по белодробни болести се включва в националната кампания „Дни на отворени врати” с безплатни прегледи за туберкулоза. Лечението на коварната болест е безплатно както за всички български граждани, така и за мигрантите.
9 млн. нови случаи на туберкулоза се регистрират всяка година в света. Туберкулозата е една световна война, в която всяка година умират по 1,5 млн. души, посочва пулмологът доц. д-р Донка Стефанова.
Българското дружество по белодробни болести се включва в националната програма „Дни на отворени врати” за безплатни прегледи по туберкулоза, организирана от Министерството на здравеопазването, съобщи доц. д-р Диана Петкова, председател на УС на БДББ. Медиците от дружеството са на разположение в 25-те града в страната, в чиито центрове за диагностика и лечение на туберкулоза през тази седмица до25 март включително се провеждат безплатните прегледи. Поводът е Световният ден за борба с туберкулозата 24 март 2016 г. В навечерието на този ден Световната здравна организация отправи призив към всички правителства и към гражданското общество за развитие на диалога и сътрудничеството и за обединяване на усилията за слагане на край на епидемията от туберкулоза. Затова и тазгодишният наслов на кампанията е „Обединени в борбата срещу туберкулозата“. На пресконференция в министерството утре ще бъдат изнесени подробни данни за заболяваемостта в страната.
Водещият специалист доц. д-р Донка Стефанова, началник на Клиника по пневмология и фтизиатрия към Специализираната университетска болница за активно лечение на белодробни бълести „Св. София“ – София и уважаван експерт в областта на туберкулозата у нас и в чужбина, подчертава, че професионалната общност много държи да бъде откривана латентната туберкулозна инфекция: „Хората с тази инфекция са резервоарът за бъдещите туберкулозно болни – посочва доц. Стефанова. – В това състояние са над 2,7 млрд. души по света – една трета от човечеството. 5 до 10 % от тях развиват активна туберкулоза в бъдеще. А ние трябва да им помогнем да не развият болестта. Защо борбата с туберкулозата е огромно предизвикателство? – Защото всяка година в света се регистрират 9 млн. нови случаи на туберкулоза – това е една световна война, в която всяка година умират по 1,5 млн. души.“
България не е от страните с много разпространена заболеваемост. Много болни от туберкулоза има в страни от Африка, в Малайзия, Индия и Китай. „Ние все пак не сме пощадени – коментира доц. Стефанова, – но при нас от 1998 г. насам заболяваемостта намалява. Сега се задържа в рамките на около 23 души на 100 000 от населението. Намалява и по броя на новооткритите болни. Но това не ни успокоява, защото пък броят на болните с мултирезистентна туберкулоза се увеличава – това е тежка форма, трудно поддаваща се на лечение и с най-съвременните лекарства. При нея лечението е трудно, скъпо, продължава с години, а най-тежкото е, че прогнозата е по-страшна, отколкото при раковите заболявания. Затова ние, белодробните лекари, излъчваме послание в този ден – нека хората да се насочат към диагноза и лечение. И колкото и продължително да е лечението, то да не се отлага и да не се спира по-рано от 6 месеца, защото това носи опасност от създаване на бъдещи устойчиви форми на туберкулоза. Те са свързани с редица неблагополучия в семейството и в обществото, например, ние приемаме, че един болен заразява 10-15 души, но при резистентните форми този брой се надвишава.“
На въпрос за рисковете от мигрантската вълна доц. Стефанова отговори: „Разбира се, има рискове, защото мигрантите са хора, които идват от страни с висока заболеваемост, условията, при които живеят по пътя, за да стигнат до нас, също са рискова предпоставка. Но е важно да се знае, че всички заболели, които са открити сред тях, ние ги лекуваме. Вземаме ги в болницата и те получават безплатно диагноза и лечение, както е и по целия свят. Така ние предпазваме и нашето население.“
Призивът на българските пулмолози е хората да бъдат внимателни към своето белодробно здраве, защото туберкулозата засяга различни органи и системи, но повечето прояви са белодробни. Съветът на специалиста: когато забележите оплаквания, свързани с отслабване на общото инумибиологично равновесие, веднага потърсете най-близката белодробна клиника. Когато имате продължителна кашлица, над три седмици, особено с кръв в храчките, когато имате общи оплаквания за отпадналост, безапетитие, отслабване, лесна уморяемост – това говори, че организмът е засегнат като цяло. Потърсете лекар и не се притеснявайте, дори и да не сте здравноосигурени – диагностиката, лечението и профилактиката на туберкулоза у нас са безплатни за всички, независимо от техния здравноосигурителен статус.
Дните на Отворени врати са ежегодна проява, доказала своята ефективност за повишаване на обществената информираност по отношение на заболяването и за предоставяне на безплатен достъп до медицински услуги. Данните сочат, че в „Дните на отворени врати” се откриват случаи на активна туберкулоза и латентна туберкулозна инфекция – посочват от Министерството на здравеопазването. По време на проведените за периода 2009 – 2015 г. „Дни на отворени врати” броят на анкетираните за туберкулоза лица е 78 286, като 876 лица са били с туберкулоза и са насочени за лечение, а при 2 989 души е открита латентна туберкулозна инфекция и те са обхванати с химиопрофилактика.
На 24 март 1882 г. на месечната среща на Белинското физиологично общество Роберт Кох съобщава за откриването на причинителя на туберкулозната болест. Световната здравна организация обявява тази дата за Световен ден за борба с туберкулозата, като целта на международната кампания е да фокусира вниманието на световната общност върху значението на борбата с туберкулозата във всички страни. В голяма част от света туберкулозата все още е епидемия която причинява смъртта на около един и половина милиона души всяка година.
Туберкулозата засяга предимно млади хора в най-продуктивните им години. Въпреки това, всички възрастови групи са изложени на риск. Над 95% от случаите и от смъртните случаи са в развиващите се страни. Опасността от ТВ е по-голяма при хората, страдащи от други заболявания, които увреждат имунната система, сред които е наличието на HIV. Употребата на тютюн увеличава значително риска от заболяване и смърт.